Jak má vypadat správná hudba ke svatebnímu obřadu?

Správná hudba k obřadu musí splňovat několik základních pravidel. Hned na začátek uvedeme to hlavní:


1. Hudba se Vám musí líbit!

Je to v prvé řadě Váš svatební obřad a takový zažijete (doufejme) jen jeden v životě. Vyberte si hudbu, kterou máte rádi a která Vás oslovuje a umocní Váš prožitek. To, že například babička prosazuje klasiku, Váš výběr může, ale nemusí ovlivnit.

2. Romantika a klidné tempo

Tak jako ke svatbě patří svatební šaty, patří ke svatebnímu obřadu romantická hudba. Ať jste příznivcem Madonny, metalu nebo country, snažte se vybrat skladbu romantickou a klidnějšího vyznění. Výběr rytmičtější nebo jinak divočejší skladby, který se doma jeví jako bezvadný nápad, se může v obřadní síni zvrtnout do pořádného trapasu. Takovou skladbu můžete nechat pro Váš první tanec.

3. Svatební obřad má tři fáze

Při výběru hudby respektujte fáze svatebního obřadu:

a) Příchod hostů a novomanželů

obvykle trvá 3 - 5 minut (připravte si 2 skladby)
V této fázi navozujete atmosféru výjimečnosti. Mohou být použity skladby s výrazným zpěvem nebo s dech beroucí melodií.
Poslední trendy velí k následujícímu scénáři: Nejprve přicházejí hosté, kteří se během první skladby usazují. Následuje krátká chvilka čekání pro zvýšení napětí (doznívá první píseň). Během druhé skladby přichází lehce nervózní ženich a poté se plavným krokem k oltáři nese rozechvělá a přesto okouzlující nevěsta.

b) Obřadní řeč

obvykle trvá 5 - 10 minut (vždy se dopředu zeptejte oddávajícího, připravte si 3 skladby)
V této fázi si nechte zahrát klidné, nejlépe instrumentální skladby. Pokud vyberete nějaké se zpěvem, tak rozhodně ne v češtině! Mějte na paměti, že i oddávající je jen člověk a že ho výrazná skladba může rozptylovat. Na videozáznamu přece nechcete skřehotavou svatební řeč, že?

c) Gratulace

obvykle trvají 5 - 10 minut (připravte si 3 skladby)
Hudbu v této části hosté ani novomanželé příliš nevnímají. Hosté blahopřejí čerstvým novomanželům, klábosí spolu a sdělují si dojmy, které jste výrazně ovlivnili výběrem hudby v první dvou fázích :) Tentokrát nemusíte tolik respektovat pravidla - udělejte si radost a nechte si zahrát svou oblíbenou píseň (nejlépe klidnou a romantickou).

Svatební pochod

4. Správná technika

Když už je za Vámi výběr té pravé hudby pro Váš obřad, neměli byste podcenit technickou stránku věci. Dobrou zprávou je, že pro ozvučení obřadu není zapotřebí žádných ohromujících aparatur. Na druhou stranu: Jak mají vyniknout Vámi vybrané a úžasné sklady bez patřičné techniky?

Nezbytnou součástí ozvučení svatebního obřadu je člověk, který skladby pouští. Musí během obřadu dávat pozor na to, aby v pravý okamžik zazněla správná skladba a reaguje na nečekané události v průběhu obřadu. Např. když se oddávající rozpovídá a překročí plánovaný čas.

Kdo obvykle zajišťuje ozvučení obřadu?

a) Kapela nebo DJ

Jsou schopni svatbu ozvučit obvykle bez problémů - stačí jim k tomu skladby ve formátu MP3 a seznam s jejich pořadím rozdělený do výše uvedených fází.

b) Kamarád

Snoubenci se nás často ptají, jestli je možné, aby obřad zvučil jejich kamarád nebo známý.
ANO, je to možné, ALE musí splňovat následující minimum:

  • musí použít kvalitní reproduktory a zesilovač, rozhodně ne nějaká "šumítka" (zejména venku je zapotřebí větší výkon než v nějakém studentském pokojíku)
  • přehrání skladeb si musí natrénovat (a Vy si ho musíte vyzkoušet - je to Vaše zodpovědnost)
  • před obřadem musí vše zapojit s dostatečnou časovou rezervou a vyzkoušet přehrát skladby stejně hlasitě jako při obřadu (a to alespoň pár minut - jeho zesilovač při vysokém výkonu může začít kolabovat, což rozhodně nechcete zjistit až při obřadu, že?)

Zkrátka - pokud nemáte někoho zkušeného, tak to raději neriskujte a najměte si profesionála. Obřad se nedá zopakovat a hudba je jeho důležitou součástí!

Výběr skladeb

Krásných a romantických skladeb je nepřeberné množství. Pro výběr dle svého vkusu můžete použít například populární server YouTube, na kterém můžete narazit na skvosty, které jinak nenajdete.

Na této stránce přinášíme výběr nadčasových skladeb, které se osvědčily v praxi.

Klasika


Balonkový pozdrav - každý píše své přání

Instrumentální


Popové